۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
 
نوشته شده توسط : مدیر

امروزه در کشور های صنعتی ودر حال توسعه ، بخش عمده فعلیت های علمی وسرمایه گذاری بر سه محور اصلی تکیه دارد که عبارت است از :  فناوری اطلاعات ، فناوری زیستی ، فناوری نانو

هر پیشرفتی در این گستر ها ، می تواند اثر های شگرف وعمیقی بر جنبه های گوناگون زندگی بشر بر جای می گذارد.اهمیت فناوری اطلاعات بر کسی پوشیده نیست . امروزه هیچ زمینه ای از زندگی بشر از نفوذ واثر این فناوری به دور نمانده است . گسترش اینترنت و رواج روز افزون آن استفاده از رایانه های خانگی وقابل حمل ، نشاندهنده اثر ژرف این فناوری است و درپی این دگرگونی ها ، مسایل اجتماعی ، حقوقی و فرهنگی تازه ای مطرح شده است . فناوری اطلاعات همچنین امکانات جدیدی برای بشر فراهم کرده است که عمل جراحی از راه دور ، ارتباطات  و اطلاع سریع، ساخت روبات های هوشمند ، و دریافت اطلاعات از دورترین نقطه های کهکشان نمونه هایی از آن است .

فناوری زیستی با وجود اثر های مهمی که بر زندگی بشر دارند ، به دلیل تخصصی بودن کم تر مورد برسی قرار گرفته است . دستاوردهای این فناوری هم اکنون در دسترس قرار دارد و وهر روز بر تعداد آن افزوده می شود . دانشمندان گفته اند که این فناوری تا سال۲۰۱۵ زندگی را از پایه دگر گون می کند . پیوند اعضا ، کشف ژنوم انسان ، یافت ودرمان کردن ژن های معیوب ، شناسایی از راهDNA وشبیه سازی موجودات زنده از دستاوردهای فناوری زیستی به شمار میروند.

فناوری نانو چیست؟

فناوری نانو یک نگرش تازه به علم و فناوری است که اثرهای آن در همه زمینه ها ی علوم چشم گیر وبنیادی است.

از زمان چاپ نخستین مقاله ی علمی در زمینه فناوری نانو حدود دو دهه گذشته است. نخستین درجه دکتری در فناوری در سال ۱۹۹۱ و در دانشگاه MIT به آقای اریک درکسلر داده شد که اکنون رییس موسسه ی فورسایت، یکی از معتبر ترین موسسه های پیشرو در زمینه فناوری نانو است.

با وجود اینکه از عمر این فناوری جدید، چندی نمی گذرد،

۲۰۰۳

۲۰۰۲

۲۰۰۱

۲۰۰۰

۱۹۹۹

۱۹۹۸

۱۹۹۷

منطقه

۴۰۰

۲۲۵

۲۰۰

۱۷۹

۱۵۱

۱۲۶

اروپای غربی

۶۵۰

۲۶۵

۲۴۵

۱۵۷

۱۳۵

۱۲۰

ژاپن

۷۱۰

۶۰۴

۴۲۲

۲۷۰

۲۵۵

۱۹۰

۱۱۶

ایلات متحده آمریکا

۵۲۰

۳۸۰

۱۱۰

۹۶

۸۳

۷۰

دیگران

۲۱۷۴

۱۵۰۲

۸۲۵

۶۸۷

۵۵۹

۴۳۲

کل

۵۰۳درصد

۳۴۸درصد

۱۹۱درصد

۱۵۹ درصد

۱۲۹ درصد

۱۰۰درصد

درصد نسبت به سال۱۹۹۷

از انجا به عنوان محور آینده جهان ، انقلاب صنعتی بعدی ، ایینه فناوری افرینش وبعد آینده یاد می شود .سرمایه گذاری دولتی وخصوصی در این زمینه به سرعت در حال افزایش است ودر سال ۲۰۰۳ به سه میلیارد دلار بالغ شده است.

این حجم عظیم سرمایه گذاری که به طور عمده در کشور های توسعه یافته صورت گرفته ، نشان دهنده این باورجهانی است که، آینده جهان در کشور هایی رقم خواهد خورد گه بتواند در زمینه فناوری نانو پیشتاز باشند.

فناوری نانو یعنی فناوری ساخت مواد با دقتی در حد یک اتم . به این نگرش مواد بر پایه ی این اصل استوار است که در تهیه مواد تا جایی که قوانین فیزیکی اجازه می دهند می توان از پایین به بالا واتم به اتم پیش رفت . اندیشه ساخت مواد به صورت اتم به اتم ، نخستین بار توسط ریچارد فاینمن  در سال ۱۹۵۶ مطرح شد . وی که در سال۱۹۶۵ برنده جایزه نوبل

اتم

۱/۰ نانومتر

عرضDNA

۲ نانومتر

پروتیئین

۵۰ تا ۵ نانومتر

ویروس

۱۰۰ تا ۷۵ نانومتر

موادی که به وسیله سلول ها بلعیده می شوند

کم تر از ۱۰۰ نانو متر

باکتری ها

۱۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰ نانومتر

دررشته فیزیک شد، از رویای استفاده از DNAدر ساخت رایانه ها وتوانایی بالقوه ی موجودات زنده در ساخت ماشین های کوچک ، سخن به میان آورد ماشین هایی در اندازه بسیارکوچک که می تواند خود را شبیه سازی کنند.

مواد نانو به موادی گفته می شود که ابعاد ذره های آنها بین یک تا صد نانو متر است . در این ابعاد، قوانین حاکم بر رفتار مواد متفاوت است. یک نانومتر اندازه ای براب با یک میلیونم میلی متر با یک بیلیونم متر است. یک اتم هیدروژن ۱/۰ نانو متر ، وتار موی انسان حدود۸۰۰۰۰ نانو متر ضخامت دارد . با استفاده از فناوری های تازه می توان اتم ها را دید وجابه جا کرد . از این روش ها برای تولید نقش هایی در سطح مواد گوناگون استفاده شده است که نانو لیتو گرافی نامیده می شود.

هم اکنون روش هایی برای تولید قطعه هایی در اندازه های نانو مانند رشته های نانو ، لوله های نانو ، سطح های نانو گسترش یافته است. گذشته از این که هریک از این قطعه ها کاربرد های فرتاوانی دارند، می توان با کنار هم قرار دادن آنها قطعه های پیچیده تری مانند ، چرخ دنده ، ب.لبرینگ وموتور در اندازه های نانو ساخت وبه فناوری ساخت نانو ماشین ها دست یافت .

شاید بر خی از پیشگویی ها در مورد فناوری نانو اغراق آمیز به نظر می رسد ، ولی هدف نهایی فناوری نانو چیزی نیست به جز آن چه که در سلول های زنده همواره روی می دهد ؛ یعنی دستیابی به سامانه ها با کارکرد ویژه که ساختاری بسیار منظم دارند ومی توانند خود را شبیه سازی کنند  .

((مواد نانو به موادی گفته می شود که ابعاد ذره های آنها بین یک تاصد  نانومتر است . در این ابعاد ، قوانین حاکم بر رفتار مواد متفاوت است ،آینده جهان در کشور هایی رقم خواهد خورد که بتانند در زمینه نانو پیشتاز باشند.

انقلاب صنعتی دیگری در راه است

برخورداری ار پیشرفت های نانو به تازه گی به دست آمده است ودر صنایع الکترونیک ، صنایع شیمیایی ، صنایع دارو یی ، وحتی لوازم خانگی  وپوشک ، مواد نانو به کار برده شده اند.

یکی از فراورده های فناوری ، تولید مقاومت بزرگ مغناطیسی است که از ان در تولید هد های مغناطیسی شرکت IBM استفاده شده است. این فراورده باعث افزایش گنجایش اطلاعات روی دیسک های سخت  ف ودستیابی سریع با این اطلاعات شده ، کار ایی رایانه ها را بخه طور چشم گیر افزایش داده است .

فناوری نانو آینده ای متفاوت را نوید می دهد که به کمک آن تولید هر نوع فراورده بدون ضایعات وبا مصرف بسیار اندک مواد اولیه وانرژی صورت می گیرد . بدون شک در چنین جهانی نقش مواد خامی همچون نفت ، الماس ومنابع معدنی دگرگون می شود واهمیت امروزی خود را از دست می دهند . فناوری نانو به عنوان انقلابی در جریان ، بر آینده اقتصادی کشور هاوجایگاه انعه در جهان اثر جدی خواهد داشت . ازاین رو ، رقابت در این زمینه بسیار فشردهع است . برای نمونه ، دولت کره ی جنوبی پرورش ۱۲۶۰۰ کارشناس در زمینه فناوری نانو را برای ۱۰ سال آینده برنامه ریزی کرده است . کانادا با برنامه ریزی های اساسی ، فناوری نانو را دنبال ((هدف نهایی فناوری نانو چیزی نیست به جز آنچه در سلول های زنده همواره روی می دهد. یعنی دسرسی به سامانه ها با کارکرد ویژه که ساختاری بسیار منظم دارند ومی توانند خود را شبیه سازی کنند )) می کند تا جایی که نخست وزیر این کشور اعلام کرده است که فناوری نانو که همان که همان اثر انقلاب صنعتی قرن نوزدهم برای جوامع دارد.

برخی از دست آوری های فناوری نانو

*چندین شرکت بزرگ پردازنده های رایانه ای در آمریکا وژاپن اعلام کرده اند که تا کم تر از ده سال دیگر ، پردازنده هایی شامل یک میلیارد ترانزیستور را به بازار عرضه خواهند کرد.

*یک موسسه پژهشی ذر ژاپن توانسته با به کار گیری فناوری نانو، نوعی کاتالیز گر نوری تهیه کند که ۳۰ برابر انواع مشابه امروزی کارایی دارد . این کاتالیز گر می تواند به کمک نور، آب را به هیدروزن واکسیژن تجزیه کند واز آن می تواند به عنو.ان سوخت پاک در خودرو ها وهواپیماها استفاده کرد.

*شرکت نفتی موبیل ، نانو کاتالیز گرهای تازه ای را برای دستگاه های پالایش وپتروشیمی تهیه کرد ه است.

*شرکت اینتل اعلام کرده است که می تواند نانو ترانزیستوری با طول ۲۰ نانو متر وضخامت تنها ۳ اتم بسازد

*فناوری نانو در پزشکی ، کارشناسان را به درمان های کاراتر بیماران نزدیک کرده است . فناوری نانو امکان ساخت نانو روباتهایی را در ابعاد سلول فراهم خواهد کرد که توانایی از بین بردن زخم ها ، با زکردن رگ ها و انجام بسیاری کارهای دیگر خواهند داشت .

*از نظر امنیتی ودفاعی، فناوری نانو برای کشور ها هم فرصت است هم تهدید . دور نیست روزی که نانو ربات های جاسوس پرنده با قابلیت کنترل از راه  دور و با ابعاد بسیار کوچک ، بدون دیده شدن وارد اتاقی شده ، پس از جمع اوری اطلاعات مورد نیاز از اتاق خارج شود.



:: موضوعات مرتبط : نوین
:: برچسب ها :
تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ | بدون دیدگاه
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *



 
   
گرچه خسته ام گرچه دلشکسته ام بازهم گشوده ام درى به روى انتظارتابگويمت هنوزهم به آن صداى آشنا اميدبسته ام. اى توصاحب زمان! اى توصاحب زمين! دل جداز يادتوآشيانه اى خراب وبى صفاست يادسبزوروح بخش تو يادلطف بى نهايت خداست کوچه باغ سينه ام اى گل محمدى به عطرنامت آشناست آنکه درپى تونيست کيست؟ آنکه بى بهانه توزنده است درکجاست؟ صبحگاه جمعه هاآفتاب ياد توز «ندبه»هاى ماطلوع مى کند.آنکه شب پس ازدعابا سروداشتياق ونغمه اميدبادلى سفيدخواب رفته است روز رابه شوق ديدنت شروع مى کند.اى تومعنى اميدوآرزو!اى براى انتظار عاشقانه آبرو!عشقهاى پاک درميان خنده هاوگريه هاى عاشقان پيش عصمت الهى ات خضوع مى کند. اى بهانه اى براى زيستن! اشتياق همچوسبزه بهاره هرطرف دميده است.جمکران جلوه اى ازانتظاروشوق ماست اى بهارجاودان اى بهارآفرين مادرانتظارمقدم توييم اى اميد آخرين!