۱۸ اسفند ۱۳۹۲
 
نوشته شده توسط : مدیر

انرژی گرمایی زمین

کره زمین بیش از ۴ میلیارد سال قبل به صورت کره سنگی بسیار داغی شکل گرفت و از آن پس شروع به سرد شدن نمود و هنوز هم در حال سرد شدن است. انرژی گرمایی زمین تا همین مدت دوام خواهد داشت.

عمیق تر گرم تر:

هر چه از سطح زمین پایین تر برویم مقدار دما با هر ۳۵ متر حفاری در عمق زمین به میزان ۱ درجه سانتیگراد انزایش می یابد. این گرما را اصطلاحاً انرژی گرمایی زمین می گویند .این انرژی بسیار پر قدرت ف یکنواخت و پایدار است. در بعضی از نقاط انرژی گرمایی زمین به صورت فورانی از بخار آب داغ به سطح زمن را پیدا می کند و به آن آبفشان گفته می شود.

نیروگاه زمین گرمایی:

شیوه کار نیروگاهایی که با انرژی گرمایی زمین کار میکنند به این صورت است که ابتدا آب سرد را بوسیله لوله هایی به اعماق داغ زمین می فرستند .سنگ های اعماق زمین نه تنها بسیار داغ هستند بلکه تحت فشار زیاد قرار دارند . در اثر تماس آب در لایه های زیرین زمین با این سنگ ها داغ دمای آب جوش به حدی می رسد که به صورت بسیار داغ درون

لوله های بالارونده جریان می یابد و پس از رسیدن به سطح زمین با نیروی

بسیار زیادی توربین های مولد برق را به کار می اندازد.

از انرژی گرمایی زمین به طرق مختلف می توان استفاده کرد.نیروگاه هایی آن ر

ا به جریان الکتریسیته تبدیل می کنند که از طریق خطوط انتقال نیرو می توان برق مورد نیاز مناطق دور دست را تأمین کرد. همچنین مناطقی که نزدیک چشمه های آب گرم هستندبطور مستقیم می توانند از این آب برای تأمین آب گرم مورد نیاز خانه خود و گرم کردن خانه ها استفاده نمایند. فضای گلخانه ها را نیز می توان با استفاده از انرژی گرمایی زمین گرم کرد.

یکی از کشورهایی که از این انرژی به خوبی استفاده می کند کشور ایسلند است. در کشور ما نیز در سال های اخیر فعالیت هایی در این زمینه انجام شده است.

گرد آوری :اسامه کریمی دانش آموز پایه دوم راهنمایی

منبع:کتاب دنیای سبز،بازیافت زباله ، انرژیهای نو، حیات وحش در خطر / نویسنده: استیو پارکر:: موضوعات مرتبط : زمین شناسی
:: برچسب ها :
تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ | بدون دیدگاه
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * 
   
گرچه خسته ام گرچه دلشکسته ام بازهم گشوده ام درى به روى انتظارتابگويمت هنوزهم به آن صداى آشنا اميدبسته ام. اى توصاحب زمان! اى توصاحب زمين! دل جداز يادتوآشيانه اى خراب وبى صفاست يادسبزوروح بخش تو يادلطف بى نهايت خداست کوچه باغ سينه ام اى گل محمدى به عطرنامت آشناست آنکه درپى تونيست کيست؟ آنکه بى بهانه توزنده است درکجاست؟ صبحگاه جمعه هاآفتاب ياد توز «ندبه»هاى ماطلوع مى کند.آنکه شب پس ازدعابا سروداشتياق ونغمه اميدبادلى سفيدخواب رفته است روز رابه شوق ديدنت شروع مى کند.اى تومعنى اميدوآرزو!اى براى انتظار عاشقانه آبرو!عشقهاى پاک درميان خنده هاوگريه هاى عاشقان پيش عصمت الهى ات خضوع مى کند. اى بهانه اى براى زيستن! اشتياق همچوسبزه بهاره هرطرف دميده است.جمکران جلوه اى ازانتظاروشوق ماست اى بهارجاودان اى بهارآفرين مادرانتظارمقدم توييم اى اميد آخرين!